Будівництво приміщення сучасної школи.1967рік
Витоки шкільництва в селі починаються у першій третині
ХХ століття.
За часів польської влади в Західній Україні перша школа в
с. Копані була організована у 1930 році в хаті Воронко Філімона Степановича. Навчання велося на польській та українській мові.
Улюблене місце відпочинку дітей
Урок зарубіжної літератури у 6 класі проводить вчитель Гулійчук Л.В.
З часом у 1933 році розпочалося будівництво спеціального приміщення школи. Для цього продали земельний наділ 3,5 га. Організатором цієї справи був Мельничук Варфоломій. Цеглу на будівництво школи возили кіньми з села Михайлівка. Будували школу майстри з Радивилова, платили їм місцеві жителі спільно. Спочатку був один клас, а згодом школа стала чотирикласною. Але навчалися в 1 класі - 2 роки, в 2 класі - 2 роки, в 3 класі - 2 роки і в 4 класі 1 рік. Діти навчалися різного віку.
Приміщення шкільної майстерні та їдальні
Шкільний коридор
Першою вчителькою була полячка Іваницька Олена. Вчителька була дуже вимоглива і тримала сувору дисципліну в школі. За найменше порушення учні каралися фізично.За переказами тодішніх учнів їх ставили в куток на коліна або вчителька била різкою чи лінійкою по долонях рук. Повідомляла про порушення батьків, ходила до учнів додому.
Вчитель Бойко Алла Григорівна із своїми вихованцями
Українська мова вивчалася раз в тиждень. Під час війни школа не працювала. Після закінчення війни школа відновила свою роботу. Вчителями в ній працювали Воронко Микола та
Подолян Василь.
Новорічні подарунки дітям від керівництва «Агро-Експрес- Сервіс»
Облаштування географічного майданчика.1972 рік.
В 1947 році відкривається семирічна школа. Першим директором школи був Волинець Олександр Федорович.
Методичний кабінет школи
В 1949 році утворюються піонерська і комсомольська організації.У 1950 році піонерській дружині було присвоєно ім’я Івана Земнухова і вручено прапор піонерської дружини.
Умови навчання були дуже важкими - в старших класах навчалися учні віком 17 -18 р. Навчання велося в дві зміни. Після навчання в школі учні йшли в загони «ястребків», які охороняли колгоспне майно від нападу розбійницьких банд. В класах було по
35 - 40 учнів. Класи освітлювалися гасовими лампами, столи і лави були не фарбовані, ремонтували їх самі учні. Була недостатня кількість навчального приладдя. Першим піонервожатим був Гаврилюк Олександр Іванович, першим секретарем комсомольської організації був Коротун Степан Дмитрович.
Засідання учкому
Права сторона школи
В 1950 році директором школи призначили Мережко Валентину Олександрівну, яка раніше працювала в Перенятинській школі.
На цій посаді вона була 3 роки.
Вчитель Герба В.Л. на уроці трудового навчання в 4 класі
Доріжка до рідної школи
Навчання в приміщенні старої школи.1960 рік.
Тоді ж були прислані в школу і вчителі спеціалісти: Гожа В. П. - вчителька математики, Чередниченко В. Ф. - вчителька української мови і літератури, Штагер Н. П. - вчителька біології і географії, Мокрий Л.Н. - вчитель фізкультури. В початкових класах працювали Дрощенко Іван Іванович, Петренко Надія Петрівна, старшою піонервожатою була Мандзюк Євгенія Максимівна.
Вчителі та випускники школи.1967рік.
Інтерактивний урок у 4 класі
Школа стала центром освіти і культури села. Учні старших класів після уроків займалися художньою самодіяльністю. Драматичний гурток вивчав і ставив такі вистави «Наталка - Полтавка», «Безталанна», «Сватання на Гончарівці» та ін. на їхні прем'єри сходилися жителі не тільки с. Копані, але й навколишніх сіл. Активними членами драматичного гуртка пізніше були Гнатюк Дмитро Семенович та Пачкарук Іван Купріянович.Вистави ставили в школі, самі робили сцену, декорації, готували костюми.
Учні виконують народні щедрівки
Вчителі школи беруть участь в українських вечорницях
В 1952 році в школу приходить спеціаліст історії Перетятко С. Д., який очолив колектив і став директором школи. Тоді ж біля школи було облаштовано спортивну площадку, навчально - дослідні ділянки. Вчителем біології працювала Швора Л. Д. На ділянках вирощували різноманітні городні культури. За хороші досягнення в дослідницькій роботі вчителька була запрошена на виставку народного господарства в м. Москву.
Зустріч учнів 8-9 класів Копанівської школи з учнями Крижівської школи Кременецького району
Ліва сторона школи
Через рік було створено спортивний комплекс.
В 1958 році школу очолює Жеребець М.В. - спеціаліст з вищою освітою, вчитель математики і фізики.
На уроці фізкультури.1977 рік
Він ставить питання про будівництво нового приміщення школи перед правлінням колгоспу імені «17 Вересня».
В 1959 році закладається фундамент нової школи. Біля школи висаджується фруктовий сад. Будівництво нової школи тривало до 1972 року.
Урок зарубіжної літератури у 7 класі проводить вчитель Воронко Л.В.
З 1958 року школа переходить на 8 - річне навчання. Навчання продовжується в старому приміщенні, а також в додаткових приміщеннях в колгоспній конторі та сільському клубі. Активізує свою роботу піонерська і комсомольська організації.
Учні 9 класу під час роботи з комп’ютерами
В школу направляються спеціалісти з вищою освітою.
В 1962 році директором школи став Ногачевський В. В. Історик за спеціальністю зайнявся написанням історії
с. Копані.
Географічну вікторину проводить вчитель Гнатюк Д.С. 1975рік.
Всі відомості були записані з розповідей старожилів. Історія була написана в трьох примірниках і здана в Дубнівську районну раду. На жаль ні один з примірників не залишився в школі.
Новорічний бал-маскарад у школі
В 1963 році школу очолює Чередниченко Валентина Федорівна. Продовжується підвищення рівня викладання основ наук та зміцнення навчально-матеріальної бази школи, а також кипить робота над будівництвом нового приміщення школи.
Куточок державної символіки
Вчитель Омелянська Г.О.проводить урок у 8 класі
Поруч із школою знаходяться навчально-дослідна ділянка
В 1969 році директором школи був призначений Пастух Григорій Сергійович. Через 3 роки було закінчено будівництво нового приміщення школи. І вже 1 вересня 1972 року нова школа відкрила свої двері. Радощам учнів, вчителів, батьків не було меж. Просторі світлі класи, нові меблі, навчальне обладнання, відповідний світловий і тепловий режим - все радувало і вчителів, і учнів та їх батьків
.
Аналіз уроку проводить завуч школи Мацишина Ф.Д.1977рік.
В школі були створені навчальні кабінети, які обладнувалися відповідно до Положення про навчальні кабінети в загальноосвітніх школах.
Дитячий новорічний ранок
Шкільний ігровий майданчик
Разом з тим проводилася колосальна робота по благоустрою території школи. Були облаштовані доріжки, які згодом покрили асфальтом, географічний майданчик, квітники та ігровий майданчик. Недалеко від школи був створений новий спорткомплекс. А територія перед школою була виділена під парк.
І робота по благоустрою проводилася щоденно, в ній приймали участь всі працівники школи.
Вчитель Гаврищук Н.Я. із своїми вихованцями
Урок історії у 8 класі проводить вчитель Мельничук А.О.
Насадження дерев, робота на квітниках, на спорткомплексі, географічному майданчику стала улюбленою справою учнів в позаурочний час.Виділяється територія площею 0,18 га.під нові навчально - дослідні ділянки. Поруч із школою збудовано приміщення котельні. В приміщенні старої школи працює шкільна їдальня.
Шкільний музей
Урок біології у 7 класі.1983рік.
Вся територія школи була огорожена металевою сіткою по периметру 340 метрів.У 1982 році була збудована шкільна теплиця, де учні вирощували кімнатні квіти, розсаду для дослідницьких ділянок овочевих і квіткових рослин. Теплиця діє до сьогодні.
Заняття екологічного гуртка.1989рік.
В 1985 році до 40- річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні була посаджена Алея Слави з червоноплідної горобини і білогорих беріз на честь односельчан, які загинули в роки війни.
В ці ж часи була створена кролеферма, де утримувалися кролі, білки, ховрахи, черепаха і збудовано фазанарій.
Учні школи допомагають перебирати картоплю у місцевому колгоспі.1981 рік.
У 1980-х роках значно зміцнилась і навчально - матеріальна база школи. Школа стала однією з кращих шкіл району і області.
За свою сумлінну роботу директор школи Пастух Г. С. був нагороджений значком «Відмінник народної освіти».
Східна сторона школи
Разом з відкриттям школи була обладнана в приміщенні старої школи і шкільна їдальня. В ній харчувалися всі учні школи.
На протязі 10 років Пастух Г.С. організовував для учнів екскурсію в м. Ленінград.
Шкільна теплиця
З ініціативи директора школи був організований духовний оркестр. Кошти на придбання інструментів виділив колгосп
«17 Вересня». Керував оркестром Степанчук Павло Васильович. Багато його учасників і донині пам'ятають і згадують добрим словом свого керівника. Духовний оркестр приймав участь у всіх шкільних та районних заходах.
Засідання навчальної комісії учкому
Змагання команд учнів початкових класів
Був створений загін червоних слідопитів, які займалися пошуком воїнів, що загинули визволяючи наше село від фашистів. Керувала цим загоном вчителька початкових класів Ганна Михайлівна Горопаха.
Урок в 2 класі проводить вчитель Голуб М.Д.1979 рік.
Було знайдено могили воїнів і організовано зустріч з їхніми родичами. Це була незабутня зустріч, адже на цю зустріч прийшли всі жителі села. І одна з вулиць села носить назву героя - визволителя Івана Ткаченка. У 1984 році було завершено будівництво шкільної майстерні по обробці деревини і металів.
Вихід із школи до парку
Учні працювали на навчально - дослідних ділянках і брали активну участь в допомозі колгоспу на вирощування цукрових буряків та картоплі.
Дитячий ранок до дня Св.Миколая
Позаурочниий захід учнів початкових класів
За кошти,одержані за свою роботу, учням організовували екскурсії, поновлювалася навчально - матеріальна база школи. Йшов час, підростали учні, які вперше переступили поріг нової школи, а разом з ними підростали і дерева, посаджені ними і ось сьогодні перед школою маємо парк, в якому поселяються наші менші друзі.
Шкільний парк
Вигляд школи з спортивного майданчика
За всю історії нової школи найбільшим за чисельністю учнів був 8 клас 1981року випуску – 21 учень.
25 років своєї невтомної праці по вихованню дітей віддав незмінний директор Пастух Г. С.
Західна сторона школи
Після нього його справу продовжували його учні Павлишин Віктор Іванович- (1994 - 2003 н. р.) та Воронко Георгій Васильович- (2003 - 2008 н. р.)
Географічний майданчик
На сьогоднішній день омолодився педагогічний колектив, майже всі вчителі з вищою освітою. Всього у школі навчають дітей 16 педагогів. Директором школи з 1 жовтня 2008 року працює Воронко Людмила Василівна. В школі навчається 62 учні.
Чимало випускників Копанівської школи отримали вищу освіту і працюють сьогодні провідними спеціалістами по всій Україні.
Шкільний спортмайданчик
Приміщення сучасної школи
Шкільна символіка

Директори. які очолювали Копанівську школу з 1947 року:
1.Волинець Олександр Федорович – 1947-1950рр.
2.Мережко Валентина Олександрівна – 1950-1953рр.
3.Перетятко Стеран Данилович - 1953-1956рр.
4.Жеребець Михайло Володимирович – 1956-1962рр.
5.Ногачевський Володимир Васильович – 1962-1965рр.
6.Чередниченко Валентина Федорівна – 1965-1969рр.
7.Пастух Григорій Сергійович – 1969-1994рр.
8.Павлишин Віктор Іванович – 1994-2003рр.
9.Воронко Георгій Васильович – 2003-2008рр.
10 Воронко Людмила Василівна – з 2008р.
Список вчителів,які працювали в Копанівській школі
з 1947 року:
1. Гринюк Раїса Миколаївна – вчитель української мови;
2. Побережник Степан Сергійович – вчитель трудового навчання;
3. Сінчук Олександр Петрович – вчитель історії;
4. Сінчук Галина Іванівна – вчитель математики;
5. Новосад Юрій Володимирович – вчитель музики;
7. Казмірук Діна Петрівна – вчитель математики;
8. Гнатюк Дмитро Семенович – вчитель географії;
9. Голуб Марія Дмитрівна – вчитель початкових класів;
10.Мацишин Віктор Сергійович – вчитель фізкультури;
11.Мацишина Фаїна Дем’янівна – вчитель російської мови і літератури;
12. Ковальчук Анатолій Анатолійович – вчитель фізкультури;
13. Крук Галина Миколаївна – вчитель початкових класів;
14. Воронко Людмила Василівна – вчитель біології;
15. Омелянська Галина Денисівна – вчитель німецької мови;
16. Притула Орися Михайлівна – вчитель англійської мови;
17. Ликова Леся Григорівна – вчитель української мови і літератури;
18. Голота Оксана Михайлівна – вчитель математики;
19. Твердохліб Василь Іванович – вчитель математики;
20. Ярмусь Василь Дмитрович – піонервожатий;
21. Мандзюк Євгенія Максимівна – вчитель початкових класів;
22. Мельничук Віктор Степанович – вчитель трудового навчання;
23. Ковалівська Надія Дмитрівна – вчитель початкових класів;
24. Гаврищук Ганна Дмитрівна – вчитель хімії та біології;
25. Яцик Михайло Явтухович – вчитель української мови і літератури;
26. Кравчук Параскева Сергіївна – вчитель початкових класів;
27. Черняк Лариса Петрівна – вчитель початкових класів;
28. Нечипорук Василь Павлович – вчитель фізики і математики;
29.Нечипорук Зінаїда Нестерівна – вчитель російської мови і літератури;
30. Воронко Дмитро Костянтинович – вчитель математики;
31. Воронко Раїса Андріївна – піонервожата;
32. Куралег Ганна Йосипівна – вчитель початкових класів;
33. Блакита Марія Лаврівна – вчитель початкових класів;
34. Герасимчук Микола Миколайович – вчитель трудового навчання;
35. Горватець Володимир Володимирович – вчитель фізкультури;
36. Градова Євдокія – вчитель початкових класів;
37. Ногачевська Галина Прохорівна – вчитель біології;
38. Григерович Марія Мілентіївна – вчитель математики;
39. Червань Ніна Іванівна – вихователь групи продовженого дня;
40. Дмитрієва Софія Іванівна – вчитель математики;
41.Мандзій Людмила Олексіївна – вчитель української мови і літератури;
42. Швора Людмила Дмитрівна – вчитель географії і біології;
43. Станкевич Алла Василівна – вчитель іноземної мови;
44. Громнюк Галина Пилипівна – вчитель математики;
45. Дуля Надія Григорівна – вчитель математики;
46. Адаменко Любов Спиридонівна – вчитель початкових класів;
47. Соколенко Ніна Василівна – вихователь групи продовженого дня;
48. Степанчук Ганна Степанівна – піонервожата;
49. Мокрий Леонід Нестерович – вчитель фізкультури;
50. Тронь Євгенія Антонівна – вчитель початкових класів;
51. Кухарук Наталія Василівна – педагог-організатор;
52. Ксьондзик Іван Віталійович – вчитель трудового навчання;
53. Якимчук Марія Степанівна- піонервожата;
54. Кималко Василь Мефодійович – вчитель математики;
55. Горопаха Надія Денисівна вчитель російської мови і літератури;
56. Черкас Костянтин Іванович – вчитель фізкультури;
57. Мартинюк Раїса Андріївна – піонервожата;
58. Степанчук Павло Васильович – вчитель музики;
59. Семеренко Лідія Іллінічна – вчитель початкових класів;
60. Проказюк Оксана Петрівна – вчитель української мови і літератури.

Використані джерела:
1.Спогади Гаврищук Ганни Дмитрівни, 1941р.н.
2.Спогади Коротун Євгенії Іванівни, 1954 р.н.
3.Історія міст і сіл Української РСР, т.4.-К., 1969.
4.Киричук О.В. Приречені на смерть, але непереможені (спогади Куделко Т.З.). Радивилів,2006.-56,іл..
5.Спогади Мельничука Степана Варфоломійовича, 1927р.н.
Коментарi